Haber ArşiviAntalya ili kaş ilçesi gömbe beldesinde görkemli ve ihtişamlı sedir ormanları içerisinde Sevgi ve Barış Anıt Ağaçları projesi yapılmıştır (SEBANA). BU ANIT AĞAÇLARINA ULU ÖNDER MUSTAFA KEMAL ATATÜRK , SİBEL CAN ANIT AĞACI VE BUNA BENZER 8 İSİM VERİLMİŞTİR BU İSİM VERİLEN ANIT AĞAÇLARINI http://www.sebana.org/index.php SİTEMİZDEKİ GÖRSEL GALARİMİZDE YAYINLANMAKTADIR

SİBEL CAN
Gözleri güzel,
Kendi güzel,
Sesi sanki soy ismi olan can gibi canlara can katar.
Güzellerin en güzelisin Sen. Mevla’m seni bu millete hediye etmiş.
Can kulağı ile seni dinleyen dertleri hüzünleri hep unutur. Bir anda seni ve sesini dinlemekle.
Türkiye’ nin starısın, Sen benim kalbimde sanatçıların en güzeli en kibarı sanki Toros dağlarında yetişen ANIT SEDİR AĞACI gibi yıllara, acılara meydan okuyan ve daha da güzelleşip hiç bozulmadan duran ANIT SEDİR AĞACI gibisin.
Sen bu milletin hiç solmamış en nadide ve en güzel gülüsün.
Sen benim ruhumda Toros dağlarında Sedir Ağaçlarının içinde doğal olarak yetişen TOROS GÜLÜ gibisin.

AHMET KOCABIYIK
GÖMBE ORMAN İŞLETME ŞEFİTARAFINDAN SİTEMİZ MAİLYLE GELEN BİR KONUYU PAYLASTIM.. TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNUYORUZZ


 

Anıt ağaçlara Emine Erdoğan ve Uğur Dündar adını verdiler 26.05.2011 11:18


ANTALYA'nın Kaş İlçesi'nde başlatılan 'Sevgi ve Barış Ağaçları' projesi kapsamında Gömbe Beldesi Yuvalıca Yaylası'ndaki 2 sedir ağacına Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'nın eşi Emine Erdoğan ile gazeteci Uğur Dündar'ın adları verildi.


Kaş Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Gömbe Orman İşletme Şefliği'nce başlatılan 'Sevgi ve Barış Ağaçları' projesi kapsamında Gömbe'nin Yuvalıca Yaylası'nda 600 hektarlık sedir ormanında yer alan 500 ile 2000 yaşlarındaki anıt sedir ağaçlarına çeşitli kişi ve kurumların adlarının verilmesine devam ediliyor. Kampanya kapsamında bu yıl Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Star Haber Grup Başkanı Uğur Dündar'ın adları anıt ağaçlara verildi. Emine Erdoğan'ın adının verildiği sedir ağacının, Başbakan Erdoğan'ın adının verildiği anıt ağacın hemen yanında olması dikkat çekti. Denizden 1750 metre yükseklikte bulunan ağaç, 32 metre boyunda ve 1.5 metre çapında. Gazeteci Uğur Dündar'ın adının verildiği anıt sedir ağacı ise 30 metre yüksekliğinde, tek kökten yükselen ikiz bir ağaç ve yaklaşık 1.80 metre çapında. Ağaçların önüne Erdoğan ve Dündar'ın adlarının bulunduğu plaket dikildi.

Aynı kampanya kapsamında geçen yıl ise anıt ağaçlara Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 2'nci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, merhum işadamı Sakıp Sabancı, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun yanı sıra birçok sanatçı ve basın kuruluşunun adları verilmişti.

Gömbe Orman Bölge Şefi Ahmet Kocabıyık, bölgede, yaklaşık 20 bin anıt ağaç bulunduğunu belirterek, şu ana kadar 19 ağaca isim verdiklerini söyledi. Yakında anıt sedir ağaçlara yerli ve yabancı birçok ünlü kişi ile basın kuruluşunun adını vermeye devam edeceklerini kaydeden Kocabıyık, şunları söyledi:

"17 kilometre uzunluğundaki Sevgi Yolu ve Barış Yolu’nda birçok isim ölümsüzleşecek. Daha önce başta Atatürk'ün adı olmak üzere pek çok ünlü sanatçı ve yayın organlarımızın ismini verdik. Son olarak Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve gazeteci Uğur Dündar'ın ismini anıt ağaçlara vermenin mutluluğunu yaşıyoruz. Dileğimiz başta Uğur Dündar olmak üzere burada ismi bir ağaca verilen herkesin ormanımızı ziyarete gelmesi."Ahmet ACAR/KAŞ (Antalya),

 

Demre - Gül Ve Erdoğan´In İsimleri Anıt Ağaçlarda
Antalya'nın Kaş İlçesi'nde Başlatılan 'sevgi ve Barış Ağaçları' Projesi Kapsamında Gömbe Beldesi Yuvalıca Yaylası'ndaki İki Anıt Ağaca Cumhurbaşkanı Abdulah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Adları Verildi.

Türkiye'de Her Gün Kaç Evin Soyulduğunu Biliyor musunuz?Antalya'nın Kaş İlçesi'nde başlatılan 'Sevgi ve Barış Ağaçları' projesi kapsamında Gömbe Beldesi Yuvalıca Yaylası'ndaki iki anıt ağaca Cumhurbaşkanı Abdulah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adları verildi.

Kaş Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Gömbe Orman İşletme Şefliği'nce başlatılan 'Sevgi ve Barış Ağaçları Projesi' kapsamında Gömbe'nin Yuvalıca Yaylası'nda yer alan 500 ile 1000 yaşlarındaki anıt sedir ağaçlarına çeşitli kişi ve kurumların isimleri veriliyor. Geçen yıl anıt ağaçlara Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye'nin ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, ünlü işadamı Sakıp Sabancı gibi birçok kişi ve kurumun adı verilirken, bu yıl da iki ağaca Cumhurbaşkanı Abdulah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın adları verildi.

Gömbe Orman Bölge Şefi Ahmet Kocabıyık, bölgede, yaşları 500 ile 1000 arasında değişen yaklaşık 20 bin anıt ağaç bulunduğunu söyledi. Proje kapsamında yapılan son çalışmalarda, zirveye yakın noktalarda bulunan görkemli anıt sedir ağaçlarından bazılarına Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, Orman Genel Müdürü Osman Kahveci'nin adlarının verildiğini kaydeden Kocabıyık, ağaçların önüne, isimlerin yer aldığı birer plaket dikildiğini söyledi.

Öte yandan, anıt ağaçlara giden bölümde oluşturulan 12 kilometrelik 'Sevgi Yolu' ile 7 kilometrelik 'Barış Yolu' da hizmete açıldı. Girişe tanıtım levhasıyla, yol levhaları asılırken, Yuvalıca Yaylası'na, 'Ey insanoğlu, ben sizlerin dedelerinizin dedelerini tanıyorum. Siz ağaçları niçin sorumsuzca kesiyorsunuz? Niçin kendinizi ve bu güzel dünyayı yok etmeye çalışıyorsunuz' dizeleriyle başlayan seslenişin yer aldığı bir anıt dikildi.

 
gatran belgeseli (sedir ağacının hikayesi-5) SEBANA(SEVGİ ve BARIŞ SEDİR ANIT AĞAÇLARI)

sedir ağaçlarının kalanlarını, mevcutlarını korumak için kaş gömbe yuvalıca mevkiinde sebana projesi çalışmaları başlatılmıştır.

porejeyi yürüten kaş gömbe orman bölge şefi ahmet kocabıyık, sebana porejesinin, sevgi ve barış sedir anıt ağaçları projesi olduğunu, bunların baş harflarinden Sebana ismini oluştruduklraını, böylelikle, küresel ısınmaya dikkat çektiklerini, küresel ısınmanın çaresinin ormalaşmadan geçtiğini, sonuçta ormanların daha iyi korunacağını söylemiştir.

proje hem milli, hem evrensel olma iddiası taşımaktadır.500-1000 yıllık yaşlara sahip sedir anıt ağaçlarına değişik isimler verilmeye başlanmıştır.insanlığa, barışa hizmet eden kişilerin, dünya ülkeleri, vs. nin anıt ağaçlara isimleri verilerek, yuvalıca mevkiinde sevgi ve barış ateşi yakılacaktır.

bir orman yolu bu amaç için değerlendirilmiştir

kaş gömbe arasında kalan sinekçi belinden gömbe ye doğru yol alırken, anayola levhası da dikilmiştir.meraklılar gömbe orman bölge şefliğinden ya da elmalı, kaş orman müdürlüklerinden izin ve bilgi alarak yaz aylarında 12 km. lik stabilize yolu gezebilirler.ileride sevgi ve barış ateşinin yakılacağı yuvalıca mevkisine vararak, yuvalıca mevkiinde ahşap levhalarda, sebana nın amaçlarını okuyabilirler.

ancak yolda çok dikkat etmlerini, tehlikeli uçurumlar bulunduğunu belirtmeliyim.arabayı bırakıp yürümelerini öneririm.ayrıca kışın önermiyorum.kışın kar ve sel sebebiyle yolların kapanabileceği de dikkate alınmalı.

gömbe orman bölge şefi ahmet kocabıyık dan ayrı bir güzergahtan yürüyüş yolu çalışmalarının yapılacağı haberini de aldık.ancak kendilerine yürüyüş yollarının yanında, elden geldiğince araba yolundan kaçınılmasını önerdik.

Daha geniş bilgi için:

www.sebana.org

sitesine bakabilirsiniz.